1000WP-BB-34 7Z02753 High power water-cooled thermal sensor
Updated:2025-03-13
Views:1871
  • Brand: Ophir
  • Model: 1000WP-BB-34
  • Description: The 1000WP-BB-34 is a water cooled thermal power/energy laser measurement sensor with a 34mm aperture. It can measure power from 5W to 1000W and energy from 400mJ to 300J. It has the spectrally flat b
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
1000WP-BB-34 High power water-cooled thermal sensor:
The 1000W-LP2-34 is a water cooled thermal power/energy laser measurement sensor for high power density and long pulse lasers. It has a 34mm aperture and can measure power from 5W to 1000W and energy from 400mJ to 300J. Its high damage threshold LP2 coating covers the spectral range 0.35 – 2.2µm. The sensor comes with a standard 1.5 meter cable for connecting to a meter or PC interface.
1000WP-BB-34 Drawing of high power water cooled thermal sensor:
1000WP-BB-34 Drawing
1000WP-BB-34 Specification for high power water cooled thermal sensor:
Absorber Type Broadband
Aperture Ø34mm
Spectral Range 0.19-20µm
Power Range 5W-1000W
Energy Range 400mJ-300J
Backscattered Power N.A.
Dimensions Ø115 W x 36 D (mm)
Max Pulse Energy 300J
Max Average Power Density 7kW/cm²
Response Time 2.5 s
Max Energy Density (for <100ns) 0.3J/cm²
Max Energy Density (for 2ms) 10J/cm²
Max Average Power 1000W