41382LC2 Temperature and Relative Humidity Sensors
Updated:2025-03-13
Views:2262
  • Brand: R.M.Young
  • Model: 41382LC2
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
41382LC2 Temperature and Relative Humidity Sensors Description:
User's manual
Model 41003P-24 Multi-Plate Radiation Shield
Model 43502 Radiation Shield
41382LC2 Temperature and Relative Humidity Sensors Specification:
Accuracy at 23°C: ±0.3°C /optional ±0.1°C NIST calibration (41342 only)
Response Time: 10 seconds (without filter)
Sensor Type: 1000Ω Platinum RTD
Output Signal: V Option: 0-1 VDC, L Option: 4-20 mA, 4 wire RTD (41342 only)
Relative Humidity (41382): Measuring Range: 0-100 % RH
Accuracy at 23°C: ±1% RH,
Stability: Better than ±1% RH per year
Sensor Type: Rotronic Hygromer™
Output Signal: V option: 0-1 VDC, L option: 4-20 mA
Power Requirements: 41342V: 8-24 VDC, 5 mA @ 12 VDC
41342L: 12-30 VDC, 20 mA max
41382V: 8-30 VDC, 7 mA @ 12 VDC
41382L: 5-30 VDC, 46 mA max