Coherent PowerMax-RS PM1KX-100 Power Sensor
Updated:2025-03-13
Views:1957
  • Brand: Coherent
  • Model: PowerMax-RS PM1KX-100
  • Description: This PowerMax-RS PM1K-100 sensor is a water-cooled kW laser power sensor intended for measuring lasers up to 1000W. It incorporates a UV absorber coating that is optimized for use at ultraviolet wavel
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
Coherent PowerMax-RS PM1KX-100 Power Sensor Description:
User's Manual
This PowerMax-RS PM1K-100 sensor is a water-cooled kW laser power sensor intended for measuring lasers up to 1000W. It incorporates a UV absorber coating that is optimized for use at ultraviolet wavelengths. Spectral compensation is available from 157 nm to 1064 nm.
The RS232 cable must be powered by 5 VDC. An optional external power supply (PN 1105557) is available.
Large area, water-cooled kW thermopile sensor with UV coating for measuring lasers between 50W and 1000W. Direct RS232 interface.
Key Features:
50W to 1000W range
100 mm diameter active area
UV coating
15 to 1 µm spectral range
Water-cooled
Direct RS232 interface
ISO 17025 accredited
Specifications
Cable Type
RS232
Cooling Type
Water
Power Range
50 to 1000W
Active Area Diameter
100 mm
Detector Coating
UV
Noise Equivalent Power (milliwatts)
20
Wavelength Range (micrometers)
0.15 to 1 µm
Maximum Power Density (kilowatts per square centimeter)
1 to 2.5 kW/cm² - power dependent
Maximum Energy Density (millijoules per square centimeter)
600 mJ/cm²
Response Time, Speed-up On, 0% to 95% (seconds)