Gentec-EO QE12LP-H-MB-D0 Pyroelectric Detector
Updated:2025-03-13
Views:1716
Product Details
Gentec-EO QE12LP-H-MB-D0 Pyroelectric Detector Description:
Datasheet(CN) Datasheet(EN) PC-Gentec-EO User's Manual QE User's Manual INTEGRA User's Manual
Gentec-EO QE12LP-H-MB-D0 Pyroelectric Detector for laser energy measurement up to 0.85 J.
Broadband absorber with high damage thresholds
Low risk of damaging the equipment
Useful for measuring the energy of a wide range of lasers
Low Noise Level
0.7 µJ for the MB coating
QED Attenuator Available
High repetition rate options
QE12HR-MB: 1 000 Hz
QE12HR-MT: 10 000 Hz
Spectral range 0.193 - 20 μm
Typical rise time 550 µs
Repeatability < 0.5%
Maximum repetition frequency 300 Hz
Maximum measurable energy 0.85 J
Noise equivalent energy 0.7 μJ
Maximum pulse width 400 μs
Energy calibration uncertainty ±3 %
Damage thresholds
Maximum average power density 10 W/cm²
Maximum energy density 0.6 J/cm²
Maximum power 5 W
Physical characteristics
Cooling Convection (heatsink)
Aperture width 12 mm
Aperture height 12 mm
Absorber MB
Dimensions 36H x 36W x 33D mm