Gentec-EO QE12SP-S-MT-D0 Pyroelectric Detector
Updated:2025-03-13
Views:1771
Product Details
Gentec-EO QE12SP-S-MT-D0 Pyroelectric Detector Description:
Datasheet(CN) Datasheet(EN) PC-Gentec-EO User's Manual QE User's Manual INTEGRA User's Manual
Gentec-EO QE12SP-S-MT-D0 Pyroelectric Detector for laser energy measurement up to 0.70 J.
Handle high repetition rates with the MT absorber
Designed for pulsed lasers with high repetition rates, the MT absorber features an improved temporal response to accurately measure pulse-to-pulse energy at high repetition rates up to 10 kHz.
Measure all pulses at high repetition rates
Low risk of damaging the equipment
Suitable for a wide range of laser wavelengths
Low Noise Level
0.7 µJ for the MB coating
QED Attenuator Available
High repetition rate options
QE12HR-MB: 1 000 Hz
QE12HR-MT: 10 000 Hz
Spectral range 0.193 - 20 μm
Typical rise time 20 µs
Repeatability < 0.5%
Maximum repetition frequency 6000 Hz
Maximum measurable energy 0.7 J
Noise equivalent energy 0.8 μJ
Maximum pulse width 10 μs
Energy calibration uncertainty ±3 %
Damage thresholds
Maximum average power density 10 W/cm²
Maximum energy density 0.5 J/cm²
Maximum power 3 W
Physical characteristics
Cooling Convection
Aperture width 12 mm
Aperture height 12 mm
Absorber MT
Dimensions 36H x 36W x 14D mm