Gentec-EO THZ12D-3S-VP-D0 THz Detector
Updated:2025-03-13
Views:1935
Product Details
Gentec-EO THZ12D-3S-VP-D0 THz Detector Description:
Datasheet(CN) Datasheet(EN) PC-Gentec-EO User's Manual THZ-D User's Manual
Gentec-EO THZ12D-3S-VP-D0 THz detector for power measurements up to 3 W.
Key Features
Relative Measurements from 0.1 to 30 THz
Broadband, room temperature operation, easier to use and less expensive than a Golay cell
Flat Spectral Response
Get the best precision accross the entire wavelength range.
Measure Higher Powers
Up to 3 W of continuous power with the THZ12D model, the highest in our THz range of products
Large Aperture
Models range from 9 to 12 mm Ø aperture.
Calibrated at 10.6 µm
Specifications
Measurement capabilities
Maximum average power 3 W
Noise equivalent power 0.5 μW
Spectral range 10 - 3000 μm
Frequency 0.1 - 30 THz
Typical rise time 3 s
Typical power sensitivity 200 mV/W
Power calibration uncertainty ±8.0 %
Repeatability ±0.5 %
Thermal drift 12 μW/°C
Minimum measurable power 50 - 100 µW
Minimum repetition rate 7 Hz
Damage thresholds
Maximum average power density 30 W/cm²
Maximum energy density 1 J/cm²
Physical characteristics
Aperture diameter 12 mm
Absorber VP
Dimensions 73H x 73W x 20D mm (72D mm with tube)