Gentec-EO UP12E-20H-H5-D0 Thermal Detector
Updated:2025-03-13
Views:1686
Product Details
Gentec-EO UP12E-20H-H5-D0 Thermal Detector Description:
Gentec-EO UP12E-20H-H5-D0 Thermal detector for laser power measurement up to 20 W.
Fast rise time (0.3 sec)
High damage threshold (36 kW/cm2)
Compact Design
Only 14 mm thick (10S model)
Measurement capabilities
Maximum average power (continuous) 20 W
Maximum average power (1 minute) 40 W
Noise equivalent power 1 mW
Spectral range 0.193 - 20 μm
Typical rise time 0.3 s
Power calibration uncertainty ±2.5 %
Repeatability ±0.5 %
Maximum pulse width 50 ms
Energy calibration uncertainty ±5 %
Damage thresholds
Maximum average power density 36 kW/cm²
Maximum energy density 1 J/cm²
1. At 1064 nm, 10 W CW. May vary with wavelength and average power.
2. At 1064 nm, 7 ns, 10 Hz. May vary with wavelength and pulse width.
Physical characteristics
Cooling Convection (heatsink)
Aperture diameter 12 mm
Absorber H5
Dimensions 38H x 38W x 45D mm