Gentec-EO UP17P-6S-H5-D0 Thermal Detector
Updated:2025-03-13
Views:1636
Product Details
Gentec-EO UP17P-6S-H5-D0 Thermal Detector Description:
Gentec-EO UP17P-6S-H5-D0 Thermal detector for laser power measurement up to 6 W.
Versatile absorber suitable for most applications
Useful for measuring a wide range of lasers
Low risk of damaging the equipment
Allows fast rise time
Faster measurement with XNR Anticipation
Save several seconds to tens of seconds for each measurement
Shorter operation interruption
No compromise on measurement accuracy
Key Features
Ultra Thin Casing
Only 10.7 mm thick!
2 Absorbers to Choose from
H5: 36 kW/cm2
W5: unequalled 100 kW/cm2
High “Power to Size” Ratio
6 W continuous reading
Energy Mode
Measure single shot energy up to 200 J (with the W5 version)
Measurement capabilities
Maximum average power (continuous) 6 W
Maximum average power (1 minute) 7 W
Noise equivalent power 1 mW
Spectral range 0.193 - 20 μm
Typical rise time 0.8 s
Power calibration uncertainty ±2.5 %
Repeatability ±0.5 %
Measurement capabilities (Energy mode)
Maximum measurable energy 15 J
Noise equivalent energy 0.02 J
Minimum repetition period 4 s
Maximum pulse width 88 ms
Energy calibration uncertainty ±5 %
Damage thresholds
Maximum average power density 36 kW/cm²
Maximum energy density 1 J/cm²
1. At 1064 nm, 10 W CW. May vary with wavelength and average power.
2. At 1064 nm, 7 ns, 10 Hz. May vary with wavelength and pulse width.
Physical characteristics
Cooling Convection
Aperture diameter 17 mm
Absorber H5
Dimensions 46H x 46W x 10.7D mm