Gentec-EO UP17P-6S-W5-D0 Thermal Detector
Updated:2025-03-13
Views:1696
Product Details
Gentec-EO UP17P-6S-W5-D0 Thermal Detector Description:
Gentec-EO UP17P-6S-W5-D0 Thermal Detector for laser power measurement up to 6 W.
Measure extremely high average power density lasers with the W absorber
The W absorber can handle tightly focused beams thanks to its extremely high average power density damage threshold of 100 kW/cm2. It measures from UV to IR but is not suitable for CO2 laser wavelengths.
Ideal for UV lasers and tightly focused beams
Very low risk of damaging the equipment
Faster measurement with XNR Anticipation
Save several seconds to tens of seconds for each measurement
Shorter operation interruption
Key FFeatures
2 Absorbers to Choose from
H5:36 kW/cm2
W5:100 kW/cm2
High “Power to Size” Ratio
6 W continuous reading
Energy Mode
Measure single shot energy up to 200 J (with the W5 version)
Measurement capabilities
Maximum average power (continuous) 6 W
Maximum average power (1 minute) 7 W
Noise equivalent power 1 mW
Spectral range 0.193 - 10 μm
Typical rise time 1.4 s
Power calibration uncertainty ±2.5 %
Repeatability ±0.5 %
Measurement capabilities (Energy mode)
Maximum measurable energy 200 J
Noise equivalent energy 0.02 J
Minimum repetition period 5 s
Maximum pulse width 133 ms
Energy calibration uncertainty ±5 %
Damage thresholds
Maximum average power density 100 kW/cm²
Maximum energy density 1.1 J/cm²
1. At 1064 nm, 10 W CW. May vary with wavelength and average power.
2. At 1064 nm, 7 ns, 10 Hz. May vary with wavelength and pulse width.
Physical characteristics
Cooling Convection
Aperture diameter 17 mm
Absorber W
Dimensions 46H x 46W x 10.7D mm