Gentec-EO UP52N-150F-QED-D0 Thermal Detector
Updated:2025-03-13
Views:1756
Product Details
Gentec-EO UP52N-150F-QED-D0 Thermal Detector Description:
Gentec-EO UP52N-150F-QED-D0 Thermal detector for laser power measurement up to 150 W.
The highest damage thresholds on the market with the QED absorber
The highest maximum average power density damage threshold (100 kW/cm2)
The highest maximum energy density damage threshold
Very low risk of damaging the equipment with your laser
Perfect for pulsed beams with high energy density
Key Features
Modular Concept
Increase the power capability of your detector: 4 different cooling modules
HIGH PEAK POWER DIFFUSING ABSORBER
Compact Design
116 mm thick
HIGH AVERAGE POWER
Measure up to 150 W of continuous power
Measurement capabilities
Maximum average power (continuous) 150 W
Maximum average power (1 minute) 150 W
Noise equivalent power 15 mW
Spectral range 0.266 - 2.5 μm
Typical rise time 4 s
Power calibration uncertainty ±2.5 %
Repeatability ±0.5 %
Measurement capabilities (Energy mode)
Maximum measurable energy 1000 J
Noise equivalent energy 0.25 J
Minimum repetition period 9 s
Maximum pulse width 371 ms
Energy calibration uncertainty ±5 %
Damage thresholds
Maximum average power density 100 kW/cm²
Maximum energy density 8 J/cm²
1. At 1064 nm, 10 W CW. May vary with wavelength and average power.
2. At 1064 nm, 7 ns, 10 Hz. May vary with wavelength and pulse width.
Physical characteristics
Cooling Fan
Aperture diameter 52 mm
Absorber QED
Dimensions 92H x 92W x 117D mm