Gentec-EO UP55N-40S-W9-D0 Thermal Detector
Updated:2025-03-13
Views:1592
Product Details
Gentec-EO UP55N-40S-W9-D0 Thermal Detector Description:
Datasheet(CN) Datasheet(EN) HP User's Manual PC-Gentec-EO User's Manual
Gentec-EO UP55N-40S-W9-D0 Thermal Detector for laser power measurement up to 40 W.
Measure extremely high average power density lasers with the W absorber
The W absorber can handle tightly focused beams thanks to its extremely high average power density damage threshold of 100 kW/cm2. It measures from UV to IR but is not suitable for CO2 laser wavelengths.
Ideal for UV lasers and tightly focused beams
Very low risk of damaging the equipment
Android phone compatibility with optional INTEGRA output
Most portable solution
No need to carry a laptop
Very High Damage Threshold
100 kW/cm2 in average power density
Very Large Aperture
55 mm effective aperture diameter, perfect for the largest beams
Highest Energy Readings in the Series
Measure single shot energy up to 500 J
Measurement capabilities
Maximum average power (continuous) 40 W
Maximum average power (1 minute) 80 W
Noise equivalent power 5 mW
Spectral range 0.193 - 10 μm
Typical rise time 3.5 s
Power calibration uncertainty ±2.5 %
Repeatability ±0.5 %
Measurement capabilities (Energy mode)
Typical energy sensitivity 0.02 mV/J
Maximum measurable energy 500 J
Noise equivalent energy 0.25 J
Minimum repetition period 11.1 s
Maximum pulse width 467 ms
Energy calibration uncertainty ±5 %
Damage thresholds
Maximum average power density 100 kW/cm²
Maximum energy density 1.1 J/cm²
1. At 1064 nm, 10 W CW. May vary with wavelength and average power.
2. At 1064 nm, 7 ns, 10 Hz. May vary with wavelength and pulse width.
Physical characteristics
Cooling Convection
Aperture diameter 55 mm
Absorber W
Dimensions 89H x 89W x 38D mm