L40(500)A-LP2-DIF-35 P/N7Z02797 Laser Measurement Sensor
Updated:2025-03-13
Views:1739
  • Brand: Ophir
  • Model: L40(500)A-LP2-DIF-35
  • Description: The L40(500)A-LP2-DIF-35 is a thermal power/energy laser measurement sensor for high power density and very small diameters lasers. It has a 35mm aperture and can measure from 300mW to 40W continuousl
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
L40(500)A-LP2-DIF-35 P/N7Z02797 Laser Measurement Sensor Introduction:
The L40(500)A-LP2-DIF-35 is a thermal power/energy laser measurement sensor for high power density and very small diameters lasers. It has a 35mm aperture and can measure from 300mW to 40W continuously and to 500W intermittently. It can measure energy from 100mJ to 2,000J. The sensor is able to measure high power lasers of up to 4kW with a 3.5mm diameter beams by measuring the energy of 0.4 - 4s exposure to the laser. The high damage threshold LP2 absorber together with the diffuser cover the spectral range from 0.44 to 2.2µm. The sensor comes with a standard 1.5 meter cable for connecting to a meter or PC interface.
L40(500)A-LP2-DIF-35 P/N7Z02797 Laser Measurement Sensor Drawing:
L40(500)A-LP2-DIF-35 Drawing
L40(500)A-LP2-DIF-35 P/N7Z02797 Laser Measurement Sensor Specification:
Absorber Type LP2 + Diffuser
Aperture Ø35mm
Spectral Range 0.44-2.2µm
Power Range 300mW-500W
Energy Range 100mJ-2,000J
Dimensions 90 L x 90 W x 45 D (mm)
Max Pulse Energy 2,000J
Max Average Power Density >150kW/cm²/span>
Response Time 2.5 s
Max Energy Density (for <100ns) 3J/cm²
Max Energy Density (for 2ms) 20J/cm²
Max Average Power 500W