Gentec-EO PRONTO-50-W5 Portable Laser Power Meter
Updated:2025-03-13
Views:2086
Product Details
Gentec-EO PRONTO-50-W5 Portable Laser Power Meter Description:
Datasheet(CN) Datasheet(EN) User's Manual
Gentec-EO PRONTO-50-W5 Portable laser power meter for up to 50 W.
FEATURES
INTUITIVE USER INTERFACE
PROTECTIVE CASING INCLUDED
HANDS-FREE OPERATION
DATA TRANSFER TO PC
Measure extremely high average power density lasers with the W absorber
The W absorber can handle tightly focused beams thanks to its extremely high average power density damage threshold of 100 kW/cm2. It measures from UV to IR but is not suitable for CO2 laser wavelengths.
Ideal for UV lasers and tightly focused beams
Very low risk of damaging the equipment
Leverage serial commands
Build your own software
Suit your unique laser application requirements
Automate your measurements
Key Features
Pocket-Size
This mid to high power handheld probe is so compact it fits in your pocket!
Easy-to-Use
User Settable
You can set the wavelength, brightness and screen orientation to adapt to your application.
Data Logging
Save your data to the internal memory and then transfer it to your PC over the USB connection.
From Low to High Powers
Thanks to a low noise level and high damage threshold, the PRONTO can measure powers from 1 W to 50 W.
Fully Calibrated
The PRONTO-50-W5 comes fully calibrated: every wavelength between 248 nm and 2.5 μm.
Hands-Free Operation
Specifications
Measurement capabilities
Maximum average power 50 W
Minimum average power 0.5 W
Noise equivalent power 4 mW
Spectral range 0.193 - 10 μm
Power calibration uncertainty ±3 %
Exposure time 5 s
Damage thresholds
Maximum average power density 100 kW/cm²
Maximum energy density 1.1 J/cm²
Maximum allowable casing temperature 65 °C
1. At 1064 nm, 10 W CW. May vary with wavelength and average power.
2. At 1064 nm, 7 ns, 10 Hz. May vary with wavelength and pulse width.
Controller and GUI specifications
Battery type Rechargeable Li-ion
Battery life 17 hours or 4,200 measurements (with brightness set at 25%)
Display resolution 1 mW
Display size 28.0 x 35.0 mm (128 x 160 pixels)
Display type Touch Screen Color LCD
Backlight Adjustable
Internet upgrades via USB
Data storage 50,000 pts
Battery recharge via USB
Physical characteristics
Aperture diameter 19 mm
Absorber W
Dimensions 59.0W x 181.4L x 17.0D