Gentec-EO QUAD-20-MT-P 4-quadrant Laser Position Sensing Detector
Updated:2025-03-13
Views:2325
Product Details
Gentec-EO QUAD-20-MT-P 4-quadrant Laser Position Sensing Detector Description:
Datasheet(CN) Datasheet(EN) User's Manual
Gentec-EO QUAD-20-MT-P 4-quadrant laser position sensing detector for CW lasers (using a chopper).
QUAD-4TRACK
QUAD DETECTORS
Our large area pyroelectric quadrant detectors provide unique advantages over other position sensing detectors like silicon quads or lateral effect photodiodes. They are fast, handle high peak power of pulsed lasers without saturation and respond to lasers across the spectrum, from UV to Far IR and even THz. The QUAD-E is intended for use with pulsed sources at up to 1000 Hz, while the QUAD-P is designed for CW and high repetition rate (quasi CW) sources. Both types of detectors can also be used as standalone units, in an analog mode, for incorporation into your own system application. We can provide a lemo pigtail cable for this purpose.
ANALOG OUTPUT
MEASUREMENT SCREEN
TRACKING THE BEAM OVER TIME
In the measurement screen shown on the left, we are tracking the beam stability of a pulsed Nd:YLF laser at 10 Hz. The resolution was set at 0.001 nm, the boundary is at 20 µm (red circle), and the zoom feature is at 64X. The total energy is 108.5 µJ, the final position of the laser is at -8 µm in X and -8 µm in Y. The green tracking line shows the movement of the laser about the zero position over a few hundred pulses.
POSITION CALIBRATION SCREEN
We've developed a unique position calibration routine which allows you to calibrate our QUAD-4TRACK system when working with a uniformly round laser beam. It requires the use of a micrometer-driven linear stage (1-axis only). As you can see from the calibration screen on the left, the procedure involves zeroing the instrument, moving the QUAD probe to nine discrete positions (+2.000 to - 2.000 mm) and then capturing the QUAD readings. It then determines correction coefficients (last column) and applies them to the raw data to arrive at "corrected positions". The QUAD probe is now calibrated!
DATA LOGGING
Key Features
Measure, Track and Align
Follow your laser beam wherever it goes.
4-Channel Detectors
Unique quadrant detector technology senses laser beam position with high resolution.
For CW, Pulsed and High Rep Rate Lasers
QUAD-E: energy per pulse from μJ to mJ
QUAD-P: powers from μW to mW
From UV to FIR and THz
Absorbers to cover all sources, from UV to millimeter wavelengths
Large Area Sensors
9 mm and 20 mm square detectors
Fast USB 2.0 Connection
Ensures full speed tracking
Includes Application Software
Complete LabView application software included, with many features
Specifications
Measurement capabilities
Noise equivalent power 2 μW
Spectral range 0.1 - 3000 μm
Typical rise time 0.02 s
Typical power sensitivity 2000 V/W
Minimum beam size 10 mm Ø
Minimum position resolution 10 μm
Maximum chopping frequency 50 Hz
Damage thresholds
Maximum average power density 0.1 W/cm²
Maximum energy density 50 mJ/cm²
Physical characteristics
Aperture width 20 mm
Aperture height 20 mm