Gentec-EO UP19K-15S-W5-D0 Thermal Detector
Updated:2025-03-13
Views:1768
Product Details
Gentec-EO UP19K-15S-W5-D0 Thermal Detector Description:
Gentec-EO UP19K-15S-W5-D0 Thermal detector for laser power measurement up to 15 W.
Optional BLU (wireless) output
Create your optimal measurement setup without being limited by cable length or monitor location
Receive data at up to 30m from the detector with the same performance
Enjoy a safer work environment with less tangled cables
Save money on recalibration with an all-in-one instrument
Measure extremely high average power density lasers with the W absorber
The W absorber can handle tightly focused beams thanks to its extremely high average power density damage threshold of 100 kW/cm2. It measures from UV to IR but is not suitable for CO2 laser wavelengths.
Ideal for UV lasers and tightly focused beams
Very low risk of damaging the equipment
Faster measurement with XNR Anticipation
Save several seconds to tens of seconds for each measurement
Shorter operation interruption
Faster laser output diagnostics
Increased productivity
No compromise on measurement accuracy
Optional INTEGRA (USB or RS-232) output
The most cost-efficient solution
Same measurement performance as our other solutions
No compromise on interface functions and features
Compact solution for OEM applications and field servicing
Key Features
Modular Concept
Increase the power capability of your detector: 5 different cooling modules
Very High Damage Threshold
100 kW/cm2 in average power density
Compact Design
Only 21 mm thick (15S model)
Energy Mode
Measure single shot energy up to 200 J
Smart Interface
Containing all the calibration data
Specifications
Measurement capabilities
Maximum average power (continuous) 15 W
Maximum average power (1 minute) 30 W
Noise equivalent power 1 mW
Spectral range 0.193 - 10 μm
Typical rise time 1.4 s
Power calibration uncertainty ±2.5 %
Repeatability ±0.5 %
Measurement capabilities (Energy mode)
Maximum measurable energy 200 J
Noise equivalent energy 0.02 J
Minimum repetition period 5 s
Maximum pulse width 133 ms
Energy calibration uncertainty ±5 %
Damage thresholds
Maximum average power density 100 kW/cm²
Maximum energy density 1.1 J/cm²
1. At 1064 nm, 10 W CW. May vary with wavelength and average power.
2. At 1064 nm, 7 ns, 10 Hz. May vary with wavelength and pulse width.
Physical characteristics
Cooling Convection
Aperture diameter 19 mm
Absorber W
Dimensions 50H x 50W x 20.6D mm