Gentec-EO UP19K-50F-W5-D0 Thermal Detector
Updated:2025-03-13
Views:1632
Product Details
Gentec-EO UP19K-50F-W5-D0 Thermal Detector Description:
Gentec-EO UP19K-50F-W5-D0 Thermal detector for laser power measurement up to 50 W.
Optional BLU (wireless) output
Create your optimal measurement setup without being limited by cable length or monitor location
Receive data at up to 30m from the detector with the same performance
Enjoy a safer work environment with less tangled cables
Save money on recalibration with an all-in-one instrument
Measure extremely high average power density lasers with the W absorber
The W absorber can handle tightly focused beams thanks to its extremely high average power density damage threshold of 100 kW/cm2. It measures from UV to IR but is not suitable for CO2 laser wavelengths.
Very High Damage Threshold
100 kW/cm2 in average power density
Compact Design
Only 21 mm thick (15S model)
Measurement capabilities
Maximum average power (continuous) 50 W
Maximum average power (1 minute) 85 W
Noise equivalent power 1 mW
Spectral range 0.193 - 10 μm
Typical rise time 1.4 s
Power calibration uncertainty ±2.5 %
Repeatability ±0.5 %
Maximum pulse width 133 ms
Energy calibration uncertainty ±5 %
Damage thresholds
Maximum average power density 100 kW/cm²
Maximum energy density 1.1 J/cm²
1. At 1064 nm, 10 W CW. May vary with wavelength and average power.
2. At 1064 nm, 7 ns, 10 Hz. May vary with wavelength and pulse width.
Physical characteristics
Cooling Fan
Aperture diameter 19 mm
Absorber W
Dimensions 50H x 50W x 63D mm