Gentec-EO UP19K-50L-W5-D0 Thermal Detector
Updated:2025-03-13
Views:1718
Product Details
Gentec-EO UP19K-50L-W5-D0 Thermal Detector Description:
Gentec-EO UP19K-50L-W5-D0 Thermal detector for laser power measurement up to 50 W.
Measure extremely high average power density lasers with the W absorber
The W absorber can handle tightly focused beams thanks to its extremely high average power density damage threshold of 100 kW/cm2. It measures from UV to IR but is not suitable for CO2 laser wavelengths.
Very High Damage Threshold
100 kW/cm2 in average power density
Compact Design
Only 21 mm thick (15S model)
Measurement capabilities
Maximum average power (continuous) 50 W
Maximum average power (1 minute) 85 W
Noise equivalent power 1 mW
Spectral range 0.193 - 10 μm
Typical rise time 1.4 s
Power calibration uncertainty ±2.5 %
Repeatability ±0.5 %
Maximum pulse width 133 ms
Energy calibration uncertainty ±5 %
Damage thresholds
Maximum average power density 100 kW/cm²
Maximum energy density 1.1 J/cm²
1. At 1064 nm, 10 W CW. May vary with wavelength and average power.
2. At 1064 nm, 7 ns, 10 Hz. May vary with wavelength and pulse width.
Physical characteristics
Cooling Convection (heatsink)
Aperture diameter 19 mm
Absorber W
Dimensions 76.2H x 76.2W x 73.6D mm