Gentec-EO UP55G-600F-HD-D0 Thermal Detector
Updated:2025-03-13
Views:2011
Product Details
Gentec-EO UP55G-600F-HD-D0 Thermal Detector Description:
Gentec-EO UP55G-600F-HD-D0 Thermal detector for laser power measurement up to 600 W.
Broadband HD absorber: High performance for high-power lasers
Low risk of damaging the equipment thanks to high damage thresholds
Useful for measuring a wide range of high-power lasers
Key Features
High Density Absorber
No need for Water-Cooling
Unique on the market, measure 600 W of continuous power without the need for water-cooling. Just plug the fan and you are ready to go!
Measurement capabilities
Maximum average power (continuous) 600 W
Maximum average power (1 minute) 600 W
Noise equivalent power 45 mW
Spectral range 0.193 - 20 μm
Typical rise time 5 s
Power calibration uncertainty ±2.5 %
Repeatability ±0.5 %
Measurement capabilities (Energy mode)
Maximum measurable energy 200 J
Noise equivalent energy 0.25 J
Minimum repetition period 12 s
Maximum pulse width 430 ms
Energy calibration uncertainty ±5 %
Damage thresholds
Maximum average power density 45 kW/cm²
Maximum energy density 1 J/cm²
1. At 1064 nm, 10 W CW. May vary with wavelength and average power.
2. At 1064 nm, 7 ns, 10 Hz. May vary with wavelength and pulse width.
Physical characteristics
Cooling Fan
Aperture diameter 55 mm
Absorber HD
Dimensions 120H x 120W x 135D mm