Gentec-EO IS50A-1KW-RMT-D0 High-power Joulemeter
Updated:2025-03-13
Views:1891
Product Details
Gentec-EO IS50A-1KW-RMT-D0 High-power Joulemeter Description:
Datasheet(CN) Datasheet(EN) PC-Gentec-EO User's Manual QE User's Manual INTEGRA User's Manual
Gentec-EO IS50A-1KW-RMT-D0 High-power Joulemeter for laser energy measurement up to 1 kW average power.
Diffused back-reflections confined in an angular cone
Optional INTEGRA (USB or RS-232) output
The most cost-efficient solution
Same measurement performance as our other solutions
No compromise on interface functions and features
Compact solution for OEM applications and field servicing
Save money on recalibration with an all-in-one instrument
Key Features
High average power
The water-cooled joulemeters can handle high average powers.
Resistant coating
Precise calibration
The IS detectors have a NIST-traceable calibration for their entire calibrated spectral range.
CHOICE OF OUTPUT
The IS-RMT detectors are available with four output options:
Smart DB15 connector containing all the calibration data
INTEGRA with USB output (-INT)
INTEGRA with RS-232 output (-IDR)
INTEGRA with USB output and external trigger (-INE)
Specifications
Measurement capabilities
Spectral range 0.19 - 2.5 μm
Typical rise time 30 µs
Repeatability ±0.5 %
Maximum repetition frequency 1000 Hz
Maximum measurable energy 1 J
Noise equivalent energy 1 mJ
Maximum pulse width 10 μs
Energy calibration uncertainty ±4 %
Maximum incidence angle ± 25° for beam diameter < 12mm, ± 5° for beam diameter > 12mm
Maximum divergence 10° (half-angle)
Back reflections 12 %, concentrated in a cone with 15 degrees half-angle
Calibrated spectral range 532 nm and 1064 nm
Damage thresholds
Maximum average power density 5 kW/cm²
Maximum energy density 400 mJ/cm²
Maximum power 1 kW
Physical characteristics
Cooling Water
Aperture diameter 50 mm
Absorber Pyroelectric
Dimensions 127H x 140W x 115D mm