Gentec-EO QE195LP-S-MB-D0 Pyroelectric Detector
Updated:2025-03-13
Views:1697
Product Details
Gentec-EO QE195LP-S-MB-D0 Pyroelectric Detector Description:
Datasheet(CN) Datasheet(EN) PC-Gentec-EO User's Manual QE User's Manual INTEGRA User's Manual
Gentec-EO QE195LP-S-MB-D0 Pyroelectric Detector for laser energy measurement up to 250 J.
Broadband absorber with high damage thresholds
Low risk of damaging the equipment
Useful for measuring the energy of a wide range of lasers
Extra large Aperture
Effective aperture of 195 mm Ø
Spectral range 0.193 - 20 μm
Repeatability <0.5%
Maximum repetition frequency 200 Hz
Maximum measurable energy 250 J
Noise equivalent energy 100 μJ
Maximum pulse width 5 ms
Energy calibration uncertainty ±3 %
Damage thresholds
Maximum average power density 10 W/cm²
Maximum energy density 0.6 J/cm²
Maximum power 150 W
Physical characteristics
Convection (heatsink) Water
Aperture diameter 195 mm
Absorber MB
Dimensions 229H x 229W x 24D mm