Gentec-EO QE195LP-H-MB-QED-D0 Pyroelectric Detector
Updated:2025-03-13
Views:1723
Product Details
Gentec-EO QE195LP-H-MB-QED-D0 Pyroelectric Detector Description:
Datasheet(CN) Datasheet(EN) PC-Gentec-EO User's Manual QE User's Manual INTEGRA User's Manual
Gentec-EO QE195LP-H-MB-QED-D0 Pyroelectric Detector for laser energy measurement up to 700 J.
The highest damage thresholds on the market with the QED absorber
The highest maximum energy density damage threshold
Very low risk of damaging the equipment with your laser
Perfect for pulsed beams with high energy density
Extra large Aperture
Effective aperture of 195 mm Ø
Measurement capabilities
Spectral range 0.3 - 2.1 μm
Repeatability < 0.5%
Maximum repetition frequency 200 Hz
Maximum measurable energy 700 J
Noise equivalent energy 200 μJ
Maximum pulse width 5 ms
Energy calibration uncertainty ±3 %
Damage thresholds
Maximum average power density 600 W/cm²
Maximum energy density 8 J/cm²
Maximum power 350 W
Physical characteristics
Convection (heatsink) Convection (heatsink)
Aperture diameter 185 mm
Absorber QED
Dimensions 229H x 229W x 107D mm