Gentec-EO QE25LP-S-MB-D0 Pyroelectric Detector
Updated:2025-03-13
Views:1866
Product Details
Gentec-EO QE25LP-S-MB-D0 Pyroelectric Detector Description:
Datasheet(CN) Datasheet(EN) PC-Gentec-EO User's Manual QE User's Manual INTEGRA User's Manual
Gentec-EO QE25LP-S-MB-D0 Pyroelectric Detector for laser energy measurement up to 3.8 J.
Broadband absorber with high damage thresholds
Low risk of damaging the equipment
Useful for measuring the energy of a wide range of lasers
High Repetition Rate Options
QE25HR-MB: 1 000 Hz
QE25HR-MT: 10 000 Hz
Spectral range 0.193 - 20 μm
Typical rise time 550 µs
Repeatability <0.5%
Maximum repetition frequency 300 Hz
Maximum measurable energy 3.8 J
Noise equivalent energy 4 μJ
Maximum pulse width 400 μs
Energy calibration uncertainty ±3 %
Damage thresholds
Maximum average power density 10 W/cm²
Maximum energy density 0.6 J/cm²
Maximum power 5 W
Physical characteristics
Cooling Convection
Aperture width 25 mm
Aperture height 25 mm
Absorber MB
Dimensions 50H x 50W x 14D mm